Půjčovna aut Valencia
Pokud rádi objevujete nová místa, měli byste příště zamířit do Valencie. V tomto městě jsou totiž mnohá atraktivní místa, která vás jako turisty určitě zabaví. Jednou z hlavních starostí, která vám možná proběhne hlavou, jsou možnosti dopravy po městě. S pronájmem nebo půjčením auta se však nemusíte strachovat. V tomto článku vám prozradíme, jak služba půjčení auta ve městě funguje.
Průvodce po Valencii
Valencie je třetím největším městem Španělska. Její městská oblast má rozlohu asi 135 km², zatímco s přilehlými městskými částmi pokrývá dokonce 630 km². Valencie je hlavním městem stejnojmenného autonomního společenství a celkem v ní žije více než 2,5 milionu lidí. Na mapě Valencie leží na březích řeky Turia, která se nachází na východním pobřeží Pyrenejského poloostrova. Valencie má největší přístav v rámci celého západního pobřeží Středozemního moře, projde tudy přes 20 % španělského exportu.
Navzdory důsledkům krize z roku 2008 má Valencie docela dobrou ekonomiku. Okolo 84 % zisku vzniklého ve městě pochází z oblastí služeb, jako jsou například telekomunikace. I přesto je všude po městě stále rozeseto několik malých a středně velkých průmyslových podniků. Valencie je známá především pro výrobu textilu, chemikálií, stavbu lodí a vaření piva. Je označovaná jako 29. nejrychleji se rozvíjející město v celé Evropě a také je zařazena v žebříčku Beta díky svému vlivu na zábavu, módu, média a vzdělání. Městské HDP na obyvatele (pro území města) odpovídá asi 28 141$ (asi 640 000 Kč), zatímco celkové HDP je 52,7 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč).
- Valencie má 2,5 milionu obyvatel.
- Městské HDP na obyvatele je 28 141 $.
- Valencijskými oficiálními jazyky jsou španělština a valencijština.
Klimatické podmínky jsou ve Valencii dobré díky subtropickému středomořskému klimatu. Zimy bývají krátké a mírné, naopak léta trvají dlouho a jsou horká a suchá. Průměrná délka slunečního svitu je 2 686 hodin za rok. Léto ve Valencii většinou začíná v dubnu a trvá až do listopadu. Díky fénovému efektu a skutečnosti, že se město nachází v jižní části Středozemního moře, bývají zimy většinou velmi mírné. Nejchladnějšími měsíci jsou prosinec, leden a únor, kdy noční teploty klesají k 8 °C.
Obyvatelé Valencie jsou přátelští a přívětiví. Ve městě se v průběhu roku konají nejrůznější akce, které vás zabaví po celou dobu vašeho pobytu. Valencie je biligvní město, mluví se tam dvěma oficiálními jazyky, a to valencijštinou a španělštinu. Navíc se někteří obyvatelé města zvládnou domluvit i anglicky, takže pokud ovládáte aspoň základy některého z těchto jazyků, nemusíte se komunikace s místními obávat. Valencie má gastronomickou kulturu a její obyvatelé milují jídlo stejně jako sporty včetně fotbalu nebo rugby.
Prozkoumejte oblast s pronajatým autem
Ve Valencii můžete s pomocí auta objevit spoustu skvělých míst, a báječné navíc je, že tato místo od sebe nejsou příliš vzdálená. Jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí ve Valencii je Město umění a věd, což je velmi působivé centrum věnované vědeckým a kulturním výstavám. Navštívit můžete také gotickou valencijskou katedrálu, jejíž vznik se datuje již do 13. století. Vzdálenost mezi katedrálou a Městem umění a věd je pouhých 3,2 km a tato cesta zabere asi 9 minut jízdy autem.
Pokud máte rádi přírodu, můžete jet také do Bioparku Valencie, což je 25akrová zoo s tisíci divokými zvířaty. Pro milovníky historických sbírek a umění je zase skvělým místem k návštěvě Palacio del Marqués de Dos Aguas (Národní keramické muzeum). Otevřeno bylo v roce 1947 a k vidění je v něm mnoho zajímavých věcí. Toto muzeum také vystavuje přes 5b000 kusů tradiční keramiky z Valencie a jejího okolí. Zoo a muzeum jsou od sebe vzdáleny 5 km a z jednoho místa do druhého dojedete autem za 12 minut.
Dalším úžasným valencijským muzeem je Muzeum umění (Museo de Bellas Artes), ve kterém si můžete prohlédnout archeologické nálezy, sochy a malby, z nichž některé pocházejí už ze 14. století. Samozřejmě v muzeu uvidíte i díla známých valencijských umělců. Krásným místem k prohlídce je i Oceanogràfic, což je největší evropské akvárium. Obdivovat v něm můžete více než 500 mořských druhů zvířat. Od Muzea umění až k akváriu autem dojedete za 14 minut a překonáte přitom vzdálenost 6,2 km.
Centrální trh (Mercado Central) je prostorným tržištěm postaveným v roce 1928 a dnes také zajímavou turistickou atrakcí. Uvnitř budovy je 1 300 stánků, kde můžete nakoupit ovoce a jiné ingredience, z nichž si pak můžete připravit některé z místních delikates. Kromě tohoto trhu je ve městě také mnoho restaurací a hotelů, například Sercotel Sorolla Palace, čtyřhvězdičkový hotel pro turisty. Z lokálních valencijských jídel nezapomeňte ochutnat paellu, bunyols a turrón. Z hotelu Sercotel Sorolla Palace je Centrální trh vzdálený 5,8 km, autem k němu dojedete asi za 12 minut.
Letiště
Město má ve své blízkosti jediné letiště, známé jako letiště Valencia nebo Manises. Toto mezinárodní letiště se nachází asi 8 km západně od Valencie a provozuje také vnitrostátní lety z města do jiných částí Španělska. Na letišti naleznete tři terminály spolu s mnoha zařízeními a službami, které zahrnují například wifi připojení, lékárny nebo půjčení invalidního vozíku. Mezi nejpopulárnější destinace, kam lidé z tohoto letiště cestují, patří Madrid, Amsterdam, Paříž a Frankfurt.
Na letišti také najdete různé služby pronájmu aut, například autopůjčovny Europcar, Avis, Hertz, Sixt, Goldcar a Enterprise. Jsou to mezinárodní společnosti věnující se půjčování vozidel a ve světě mají výborná jména. Ačkoli si můžete pronájem auta zarezervovat až po příletu na letiště, doporučujeme to udělat předem. Většina autopůjčoven ve Valencii má webové stránky, kde si můžete snadno a online auto zarezervovat.
Výhodou rezervace online je především jednoduchost a možnost výběru typu auta, jaký chcete. Navíc se na webových stránkách rovnou dozvíte i všechny potřebné informace. Před odjezdem vypůjčeným autem vám však doporučujeme důkladně zkontrolovat, jestli toto vozidlo není nějak poškozeno, a případně všechny nedostatky nahlásit obsluze. Také byste si měli přečíst smluvní podmínky autopůjčovny, především pak část o pokutách za pozdní vrácení.
Doprava
Valencie má dobrou silniční síť, což vysvětluje, proč je ve městě vidět méně dopravy. Ve většině částí města jsou silnice v dobrém stavu, osvětlují je pouliční lampy a dopravu na nich řídí semafory. Na všech cestách v centru města je rychlostní limit stanovený na 30 km/h. Na dálnicích je standardní nejvyšší povolená rychlost 120 km/h, autobusy a dodávky pak mohou jet nejvýše 100 km/h.
Ve Valencii platí stejně rychlostí limity jako v jiných španělských městech. Pokud pojedete po běžné meziměstské cestě, platí pro vás rychlostní limit 90 km/h v osobním automobilu a 80 km/h v dodávce nebo nákladním autě. Je však potřeba mít na paměti, že některé cesty mají své vlastní rychlostní limity. Vždy proto sledujte dopravní značení a povolenou rychlost, která platí pro část komunikace, po níž zrovna jedete.
O parkování se během své prohlídky města nemusíte bát, protože se ve Valencii nachází mnoho veřejných parkovišť. Jejich cena se může lišit podle konkrétního parkoviště, ale většinou se pohybuje okolo 1 eura za hodinu (asi 25 Kč). Kdybyste v některých částech města nemohli najít parkoviště v blízkosti svého cíle, můžete se zkusit podívat po parkovacím místě přímo na ulici. Auto také můžete nechat na nejbližším parkovišti a do cílové destinace se přepravit hromadnou dopravou.